QR kodsuz kafe ve restoranlara giriş yasak

Delta (Hint) varyantının etkili olduğu Moskova’da yeni, sert önlemler yürürlüğe giriyor. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, bugünden itibaren konser, eğlence ve spor etkinliklerinin geçici olarak yasaklandığını, 28 Haziran’dan itibaren restoran ve kafelerde de “temiz belgesi” şartı getirildiğini duyurdu.

Sobyanin, “28 Haziran 2021’den itibaren, yalnızca hasta olmadığımı ve virüse karşı koruması olduğunu kanıtlayanlar halka açık yemek işletmelerini ziyaret edebilecek. Ya aşılı olduklarını, ya son 6 ayda Kovid geçirdiklerini kanıtlamak ya da en fazla 3 gün önce alınmış geçerli bir PCR negatif testini göstermek gerekecek” dedi.

Belediye başkanı, restoran ve kafelerin QR kodlarını kontrol etmek için teknik sistem oluşturması gerektiğini, aksi takdirde yalnızca paket servis için çalışabileceklerini duyurdu.

Koronavirüse karşı “temiz belgesi” olarak kağıt belgeler veya sertifikalar kabul edilmeyecek. Mos.ru ya da gosuslugi.ru devlet sistemine kayıtlı bilgiler üzer,nden QR kodu gösterilebilecek.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, bu kararları tümüyle desteklediklerini açıkladı.

Kararlar şimdiden polemik başlattı. Moskova’da yaşayan ve bu sistemlere kayıtlı olmayan yabancılar ile başkenti ziyaret eden yabancı turistlerin bu şartları nasıl yerine getirecekleri soru işareti yaratıyor.

Share Button