“Moskova’ya araç girişi 1000 ruble olsun”

Moskova’da trafik sıkışıklığı yeni bir dünya rekoruna imza attı. Hollandalı navigasyon sistemleri üreticisi TomTom’un açıkladığı verilere göre, başkentli sürücüler geçtiğimiz yıl 200 saati, yani ömürlerinden bir haftayı trafikte bekleyerek geçirdi.
Konuyu haberleştiren Moskovski Komsomolets gazetesi, aktivist Dmitri Davıdov’un ortaya attığı bir çözüm önerisini sayfalarına taşıyor. Moskova trafiğini Singapur, Londra ve Dubai tecrübesiyle karşılaştıran Davıdov’a göre, sıkışıklığı önlemenin yolu 10 kilometrelik bir yarıçap içerisine araçla girmeyi paralı hale getirmek.
Davıdov’un önerisi gece 22 ile sabah 7 arasını ücretsiz yapmak, kalan saatler içinse sürücülerden gün başına 1000 ruble (116 TL) ücret talep etmek. Aktivist, bu sayede Moskovalıların pek çok işlerini gece vaktine ertelemeyi seçecekleri, bu sayede de trafiğin rahatlayacağı görüşünde.
Davıdov giriş çıkışların kontrolü içinse halihazırda kullanılmaya devam edilen Güvenli Şehir (Bezopasnıy Gorod) kamera sisteminin kullanılmasını öneriyor.
Habere göre, Singapur’da günün yoğun saatlerinde bazı güzergahları kullanmak için 4 dolar para ödemek gerekiyor. Londra’da ise şehir merkezine giriş 11,5 sterlin. Dubai merkezinde de benzer bir sistem uygulanıyor.
Share Button