Olimpiyat altınına kim ne ödül veriyor?

Tokyo Olimpiyatları sona erdi, ancak ödül dağıtımı devam ediyor. Olimpiyatlarda altın madalya kazanan sporcuları ülkelerinde çeşitli ödüller bekliyor. RBC gazetesi, altın madalyaya hangi ülkenin ne kadar ödül verdiğini araştırdı.

Buna göre, olimpiyat primlerinin şampiyonu 746 bin dolar ile Endonezya. Tokyo’da Endonezya’dan altına uzanan sadece bir sporcu var.

Singapur da altın madalyalı sporcularını 744 bin dolarla ödüllendirmeyi vadetmişti, ancak ülkeden bunu başaran olmadı.

Araştırmada, altın madalyaya en çok para ödülü vaad eden üçüncü ülke olarak 250 bin dolarla Kazakistan gösterildi. Ancak Kazakistanlılar da Tokyo’dan altın madalyasız döndü.

Her ne kadar RBC’nın araştırmasında dikkatlerden kaçsa da, aslında dünyada altın madalyaya en yüksek para ödülü veren üçüncü ülke Türkiye.

Türkiye’de 2013’te yayımlanan Resmi Gazete’deki yönetmeliğe göre altın madalya sahibi sporculara 1000 Cumhuriyet altını, gümüş madalya alanlara 600 Cumhuriyet altını, bronz alanlara da 300 Cumhuriyet altını verilecek. Yani altının değer kaybettiği şu günlerde bile, altın madalya kazanan Türk sporcuların ödülü yaklaşık 375 bin dolar civarında.

Olimpiyatlara kendi bayrakları altında katılamayan Rus sporcuların altın kazananları, 61 bin dolarlık devlet ödülüyle teselli bulacak.

Rusya gümüş madalya kazananlara 38 bin, bronz madalya kazananlara da 26 bin dolar ödül veriyor.

Ülkenin toplam madalya sayısı 71. Ancak federal bölge yönetimlerinin de kendi atletlerine ilave ödül vermesi bekleniyor.

Müsabakalardan 10 altın madalya ile dönen İtalya sporcuların her birine 212 bin dolar ödül verecek.

10 altın madalyalı Fransa’nın sporcu başına açıkladığı ödül 65 bin dolar.

Altın madalya için diğer ülkelerin verdiği para ödülleri şöyle:

ABD – 37 bin 500 dolar,
Almanya – 22 bin dolar,
Kanada – 15 bin 100 dolar.

Share Button