Küresel şehirler: Moskova 18’inci, İstanbul 27’nci sırada

Moskova küresel şehirler endeksi Global Cities Index’in 2021 ayağında 18’inci sırada yer aldı. Uluslararası danışmanlık firması Kearney tarafından hazırlanan endekste 156 şehir arasında birinciliği New York elde etti.

Amerikan şehrini Londra, Paris, Tokyo ve Los Angeles takip ediyor.

Endekste İstanbul da bu yıl 7 basamak yükselerek 27’nci sırada kendine yer buldu.

Moskova’nın endekste bu yıl iki basamak yükselmesi şehir yönetimi tarafından olumlu karşılandı. Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, “şehirdeki iş iklimini iyileştirmek ve yatırım çekmek için yaptığımız çalışmalar meyvesini veriyor” sözleriyle yorumladı.

Yefimov, Moskova’nın geleneksel olarak sportif ve kültürel etkinliklerde yüksek bir seviyede bulunduğuna dikkat çekerek, başkentin dünyada en çok müze bulunan şehir olduğunu dile getirdi.

Küresel Şehirler Endeksi (GCI) ve Küresel Şehirler Görünümü’nden (GCO) oluşan rapor, şehirleri şu beş kritere göre değerlendiriyor: Ticari faaliyet cazibesi, insan sermayesi, bilgi değişimi, kültürel deneyim ve siyasi katılım. GCO ise, aynı şehirlerin küresel merkezler olarak gelecekteki statüleri için nasıl koşullar yarattığını değerlendiriyor.

Endeks raporuna Kearney’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Share Button