Moskova ve Petersburglular bıkkın: “İş bulsam bir dakika durmam”

Rusya’da yeni bir anket iki başkentte yaşanların yüzde 60’ının iş bulmaları durumunda daha küçük bir yere taşınmaya hazır olduğunu ortaya koydu. İnsan kaynakları portalı Zarplata.ru’nun anketine katılan Moskova ve St. Petersburglular’ın üçte birlik bölümü en fazla 3 yıllığına başka bir yere taşınabileceğini belirtirken yüzde 28’lik bir kesim de temelli ayrılmaya hazır olduğunu beyan ediyor.

Başka bir şehre taşınmaya gönüllü olanlar arasında kadınların ezici üstünlüğü var. Erkeklerin yüzde 38’i taşınma fikrine sıcak bakarken kadınlar arasında bu oran yüzde 62.

Öte yandan bilişim öğrencileri arasında yapılan bir başka anket, öğrencilerin yüzde 53’ünün mezuniyetten sonra Rusya’dan ayrılmak istediğini gösterdi. Vkontakte’ye bağlı Geekbrains’in anketine katılanların ilk tercihi yüzde 25’lik payla ABD. Bunu yüzde 6 ve 5’lik oranlarla İngiltere ve Almanya takip ediyor.

Bilişim Rusya’da en yüksek maaşlı sektörlerden biri konumunda. Moskova’da çalışan bir bilişim uzmanının ortalama maaşı 160 bin ruble (2 bin 200 dolar).

Share Button