Pizza Sovyetler Birliği’ne nasıl girdi?

Rusya’nın tarihsel yolculuğunu yiyecekler üzerinden izlemek mümkün. Yabancı yeme-içme kültürünün sembol ürünlerinden pizza Sovyetler Birliği’ne nasıl girdi? Russia Beyond portalı bu sevilen yemeğin coğrafyadaki yolculuğunu özetledi.

Rusya’da batı tarzı yeme-içme alışkanlıklarının gelişmesinde 1980 Moskova Olimpiyatları’nın rolü büyük. İtalyan mutfağının dünya kültürüne armağanı pizzanın Moskova’da ortaya çıkışı 1980’lerin başına rastlıyor.

Kırmızı-beyaz kareli masa örtüleriyle ilk pizzeria Gorki Sokağı’nda, yani bugünkü adıyla Tveskaya’da açıldı. Yer bulmanın hiç de kolay olmadığı mekanda pizzanın yanı sıra İtalyan makarnaları ve Lambrusco şampanyaları servis edilmekteydi.

Sovyetler Birliği’nin bir diğer ünlü pizzacısı da 1980’lerin ortasında Kırım, Simperopol’de açıldı. Klasik margarita ve neapolitana yerine “Sovyet usulü” pizza yapan bu işletme bugün hala faal.

Bu örnekleri Kiev, Riga ve Lvov gibi diğer Sovyet şehirlerinde açılan otantik menülü yeni mekanlar izledi. Gerçek İtalyan ve Amerikan pizzaları hazırlayan restoranların açılması ise 1980’lerin sonlarına rastladı.

Gorbaçov ve Reagan yakınlaşması sonrası iki ülke arasında ortak girişimlere izin verilmesi, Sovyet vatandaşlarını Amerikan usulü pizzalarla tanıştırdı.

Bu girişimlerin en ünlüsü 1988’de Vorobyovı Gorı’da dev bir tırda müşteri ağırlayan Rus-Amerikan ortaklığı Astro Pizza. Tırdan bir dilim pizza almanın maliyeti ise 1 ruble 25 kapik, yani bugünün kuruyla 300 rubleydi.

1990’da Moskova’da iki Pizza Hut şubesinin açılması ise bir başka dönüm noktası. Birkaç ay içinde iki şube günde 5 bin pizzalık bir üretim hacmine ulaştı. O andan itibaren ülkenin her köşesinde bir pizzacı açılması için çok beklemek gerekmedi.

Share Button