Rusya yılbaşını kaç kere kutluyor? 1 Eylül ve 1 Mart da varmış!

Rusya’da her şeyin olduğu gibi yılbaşının da karmaşık bir tarihi var. Örneğin 1 Ocak gününin tatil olarak kutlanması 1948’den bu yana uygulanan bir pratik. O tarihten önce Ruslar yılın ilk gününü iş başında geçiriyordu.

Hıristiyanlık öncesi dönemde Ruslar yeni yılın gelişini 1 Mart günü kutluyordu. Bunun sebebi kimilerine göre Roma takviminin esas alınması, kimilerine göreyse zirai açıdan yeni yılın bahar aylarında başlamasıydı.

Ancak Rusya üzerinde en çok etki bırakan medeniyetlerden Bizans’ın yılbaşını 1 Eylülde kutlamaya başlamasıyla birlikte Rusça konuşulan topraklar da bu uygulamayı benimsedi. Petro dönemine kadar yılbaşı 1 Eylül günü kutlandı.

Ülkenin kalkınmak için Avrupa’yı örnek alması gerektiği düşüncesinde olan yeni çarsa 1700 yılından itibaren yılbaşı için 1 Ocak tarihini belirledi. Hatta aynı kararnameyle Hıristiyanlık takviminden de vazgeçildi ve 31 Aralık 7208’i 1 Ocak 1700 takip etti.

1917 devrimiyle iktidara geeln Bolşevikler, bu reformlara bir yenisini ekledi ve Gregoryen takvimi kabul ederek aradaki 13 günlük farkı ortadan kaldırdı ve takvimi dünyanın büyük bir bölümüyle eşitledi.

Buna karşın Ortodoks gelenek Jülyen takvimi takip etmeyi sürdürdü. Bu yüzden günümüz Rusyasında yılbaşı gayrıresmi olsa da 13 gün arayla iki kere kutlanıyor.

Share Button