En pahalı şehirler: Moskova 62’nci, İstanbul-Ankara sonlarda

Amerikalı danışmanlık şirketi ECA International’ın hazırladığı “Expatlar için dünyanın en pahalı şehirleri” sıralamasında Moskova alt sıralara doğru gerilemeye devam ediyor. Rusya’nın başkenti bu yılın sıralamasında 62’nciliğe düşerken St. Petersburg 147’nci sıradaki yerini korudu.

207 şehrin sıralandığı listenin son basamağında Ankara bulunuyor. İstanbul ise 203’üncü sırada. ECA International analistleri, sonucu Türkiye’nin yürüttüğü “ucuz lira” politikasına ve yüksek enflasyona bağladı.

Expatlar için dünyanın en pahalı şehri ise Hong Kong. Ada şehrini New York ve Cenova takip ediyor. İlk onda yer alan diğer şehirler sırasıyla Londra, Tokyo, Tel Aviv, Zürih, Şangay, Guangzhou ve Seul.

Sıralamada mal ve hizmet fiyatlarının yanı sıra konut kiraları dikkate alındı. Bu yıl listenin zirvesini Asya şehirleri domine ederken Paris, Madrid, Brüksel ve Roma gibi Avrupa şehirlerinin alt basamaklarda yer alması dikkat çekti.

Raporda yaşam maliyetini arttıran faktörler arasında benzin fiyatına ayrı bir yer ayrıldı. Dünya genelinde fiyatlar yüzde 37 artarken, en yüksek artış yüzde 1128 ile Lübnan’da ve yüzde 156 ile Türkiye’de gerçekleşti.

Share Button