İtiraz dinlenmedi: Rusya’nın en ünlü ikonu 100 yıl sonra kilisede

Rus tarihinin efsanevi ikon yazıcısı Andrey Rublyov’un 15’inci yüzyılda yaptığı Troitsa (Teslis), 100 yıl sonra ilk kez Rus Ortodoks Kilisesi’nin ruhani merkezi sayılan Aziz Sergius’un Teslis Manastırı’na getirildi. Uzmanlar beş asırlık ikona “telafisi imkansız zarar verileceği” endişesi taşıyor.

Rusça’da Troitse-Sergieva Lavra olarak bilinen manastır Moskova yakınlarındaki Sergiyev-Posad şehrinde bulunuyor. İkon 17-18 Temmuz günlerinde manastıra da adını veren Sergiy Radonejski anısına düzenlenen bayramda halkın karşısına çıkarıldı.

Rublyov’un Troitsa ikonu normal zamanlarda Moskova’daki Tretyakov Resim Galerisi’nde sergileniyor. İkon manastıra ilk kez 1917’de getirilmiş, ancak 1929’da Tretyakov Galerisi’nin koleksiyonuna teslim edilmişti.

İkon 1997’den bu yana her yıl Teslis Bayramı’nda Tretyakov Resim Galerisi bünyesinde bulunan kilisede sergileniyor, ancak müze dışına çıkarılmıyordu. İkonun Sergiyev-Posad’a taşınması 2008’de de gündeme gelmiş, ancak müzenin ve sanat tarihçilerinin karşı çıkması üzerine Ortodoks Kilisesi geri adım atmıştı.

Müze yetkilileri, 18-20 derecelik sıcaklık ve yüzde 50-55’lik nem aralıklarının dışına çıkılması durumunda beş asırlık ikonun telafisi imkansız bir biçimde zarar göreceği uyarısında bulunuyor. Kültür Bakanlığı yetkilileri, ikonun özel olarak iklimlendirilmiş bir cam vitrin içinde taşındığını açıkladı.

İkon söz konusu bayramın ardından müzeye iade edildi. Uzmanlar, ilk incelemede ikonun bir zarar görmediğini tespit ettiklerini, ancak ayrıntılı incelemeleri sürdürdüklerini açıkladı.

Share Button