Putin Rublyov’un ünlü ikonasını kiliseye verdi

Vladimir Putin, yıllardır Ortodoks Kilisesi’yle kültür-sanat dünyası arasında çekişmeye konu olan Andrey Rublyov’un (1360-1430) ünlü ikonası Teslis’in (Troitsa) temelli kiliseye verilmesini emretti. İkona Moskova’daki Tretyakov Resim Galerisi’nin koleksiyonunda bulunuyordu. Patrik Kirill, ikonayı Putin’den “iki haftalığına” istediğini, kiliseye sürekli olarak verilmesinin “tarihi bir karar olduğunu” söyledi.

İkona geçtiğimiz temmuz ayında uzun bir aradan sonra ilk kez kısa süreliğine de olsa Rus Ortodoks Kilisesi’nin ruhani merkezi sayılan Aziz Sergius’un Teslis Manastırı’na getirilmişti. Uzmanlar beş asırlık ikonaya “telafisi imkansız zarar verileceği” uyarılarında bulunmuş, ancak bu endişeler kabul görmemişti.

Rublyov’un Troitsa ikonu normal zamanlarda Moskova’daki Tretyakov Resim Galerisi’nde sergileniyor. İkon manastıra ilk kez 1917’de getirilmiş, ancak 1929’da Tretyakov Galerisi’nin koleksiyonuna teslim edilmişti.

İkona 1997’den bu yana her yıl Teslis Bayramı’nda Tretyakov Resim Galerisi bünyesinde bulunan kilisede sergileniyor, ancak müze dışına çıkarılmıyordu. İkonanın Sergiyev-Posad’a taşınması 2008’de de gündeme gelmiş, ancak müzenin ve sanat tarihçilerinin karşı çıkması üzerine Ortodoks Kilisesi geri adım atmıştı.

Müze yetkilileri, 18-20 derecelik sıcaklık ve yüzde 50-55’lik nem aralıklarının dışına çıkılması durumunda ikonanın telafisi imkansız bir biçimde zarar göreceği uyarısında bulunuyor.

Teslis, bir yıl boyunca Moskova’daki Kurtarıcı Mesih Katedrali’nde sergilenecek, daha sonra nihai olarak Aziz Sergius’un Teslis Manastırı’na taşınacak.

Patrik Kirill, bu yıl 4 Haziran’da kutlanacak Teslis Bayramı için Rublyov’un Teslis ikonunu iki haftalığına istediğini ancak Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “tarihi bir karar” alarak “tarihi bir karar” aldığını söyledi. Kirill’e göre Putin, kilisenin “sadece hayal edebileceği” bir jestle ikonu iade etmeye karar verdi.

Share Button