Rusya’da dindarlık: “Paskalya’da yumurta boyamaktan ibaret”

Rusya’da halkın yarısı kendisini “inançlı” olarak tanımlasa da uzmanlara göre pratikte bu inanç bayramlar ve ritüellerle sınırlı. Ülkenin önde gelen bağımsız kamuoyu yoklama kuruluşlarından Levada’nın (Rusya’da yabancı ajan) çalışmasına göre, son yıllarda dindarlık yerinde sayma eğiliminde.

Kuruluşun düzenlediği son ankette kendini Ortodoks Hıristiyan olarak tanımlayanların oranı yüzde 72 bulundu. Yüzde 18’lik bir kesim ise kendini inançsız ya da ateist olarak tanımladı. Hayatında dinin önemli bir rol oynadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 40.

Levada’nın 2005’ten bu yana gerçekleştirdiği ankette dinin hayatlarında çok önemli bir rol oyandığını söyleyenlerin oranı yüzde 11’den 14’e yükselirken, dinin hiçbir rol oynamadığını beyan edenlerin oranı da yüzde 20’den 26’ya tırmandı.

Kilisedeki ayinlere hiç katılmadığını belirtenlerin oranı da yüzde 43. Haftada en az birkaç kere kiliseye gittiğini söyleyenler yüzde 1’de kaldı. Buna karşın Ortodoksluğun en önemli bayramı Paskalya’yı kutlayanların oranı yüzde 82 olarak bulundu.

Katılımcılara Paskalya ibadet ve göreneklerinden hangilerini yaptıkları da soruldu. En yüksek oran yüzde 70’le “Yumurta boyadım” seçeneğine ait.

Öte yandan vaftiz olduğunu beyan edenlerin oranı 1989 yılında yüzde 65’te iken 2023’te yüzde 83’e yükselmiş görünüyor.

Share Button