Rusya’da Büyük Perhiz: Halkın ne kadar oruç tutuyor?

Rusya’da halkın, Hristiyan dünyasının en önemli bayramı olan Paskalya’da son bulacak olan Büyük Perhiz’e (Velikiy Post) bakışı mercek altına alındı. Bugün başlayacak olan oruç dönemi, yedi hafta sürecek.

VTsİOM’un anketine göre, Ortodoks Rusya vatandaşlarının yüzde 56’sı bu dönemde genellikle oruç kurallarına uymadığını söylüyor.

Ankete katılan erkeklerin yüzde 61’i, kadınların yüzde 54’ü bu cevabı verdi.

Zaman zaman oruç tutan Rusyalı Ortodoksların oranı ankete yüzde 42 olarak yansıdı.

Rusya’da bu sene Büyük Perhiz 18 Marta başlayıp 4 Mayısta sona erecek.

Büyük Perhiz ya da bir başka deyişle Paskalya orucu ibadetinde Hıristiyanların bir dizi gıdanın yanı sıra bazı dünyevi zevklerden uzak durmaları bekleniyor. Bazı görüşlere göre buna sinema ve televizonun yanı sıra zararlı alışkanlıklardan uzak durmak dahil.

Ortodoksların Büyük Perhiz orucu Müslümanların Ramazan ayında tuttuğu oruç kadar katı değil. Hayvansal ürünleri gibi bazı gıda türlerinin (et, süt ve süt ürünleri, yumurta, hayvansal yağlar vb.) tereyağı tüketilmesine yasak getirmekle birlikte genel olarak yeme-içmeyi yasaklamıyor. Perhizdeki Ortodokslar genellikle ekmek, meyve, sebze, fasulyegiller, çerez, pirinç ve her türlü hububat çeşitlerinden oluşan yemekler yiyor.

Paskalya orucu İsa Mesih’in çölde 40 günlük oruç tutmasının anısını taşıyor.

Büyük Perhiz döneminde kilise ziyaretleri de ibadetin bir parçası olarak genellikle artma eğiliminde.

Share Button