“Rus kadınlar gittikleri ülkelerde dil öğrenmiyor, kayıt dışı çalışıyor”

Yeni bir araştırma 2022’de Rusya’yı terk eden beyaz yakalı kadınların, gittikleri ülkelerde çoğu zaman kayıt dışı çalıştığı ve dil öğrenmekten imtina ettiğini ortaya koydu. Bilimler Akademisi’ne bağlı Ekonomi Enstitüsü’nden uzmanların gerçekleştirdiği araştırmayı haberleştiren RBC gazetesi giden kadınların önemli bir bölümünün Rusya istihdam piyasasıyla bağları koruduğunu yazıyor.

RBC 2022’de Ukrayna’ya düzenlenen askeri operasyon ve ardından ilan edilen kısmi seferberlikten sonra yüzbinlerce Rusya vatandaşının ülkeyi terk ettiğini, ancak tahminlere göre gidenlerin yarıya yakınının daha sonra geri döndüğünü hatırlatıyor.

Araştırmacılar 2022’den sonra gidenlerin, bu tarihten önce gidenlere kıyasla daha az dil bildiğini dile getirdi. Kaldıkları ülkenin dilini akıcı olarak konuşabilen Rusyalı kadın göçmenlerin oranının sadece yüzde 25 olduğu, kalanların ise dil öğrenmekte isteksiz davrandığı belirtiliyor.

Araştırmacılara göre bu kadınlar İngilizce bilgilerine güvenmenin yanı sıra Rusya ile profesyonel bağları sürdürdükleri için kaldıkları ülkenin dilini öğrenmekte acele etmiyor.

RBC’nın aktardığı araştırma büyük oranda İsrail, Türkiye, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Ermenistan ve Gürcistan’a giden kadınlarla yapıldı.

3.7.2024

Share Button