Tecrübe konuşuyor: Yabancıların Moskova’da yaptığı en büyük 5 hata

“Roma’da Romalılar gibi davran” özdeyişi niçin Moskova için de geçerli olmasın! Bu anlayışla yola çıkarak turistlerin Moskova’da yaptıkları hataları ve bu hatalardan nasıl kaçınabilecekleri listelendi. Uzun yıllardır Rusya’da yaşayan gazeteci Joe Crescente’nin Russia Beyond The Headlines (Haber Başıklarının Gerisindeki Rusya) başlıklı sitenin derlediği “en çok yapılan yanlışlar” derlemesi şöyle:

1. Sürü psikolojisine kapılmak

Turist tuzakları dünyanın her yerinde vardır. Adı üstünde, bunlar tuzaktır. Zamanınızı, dikkatinizi ve paranızı tüketirler. Moskova’daki en büyük turist tuzağı nedir?

Amerkialı Jacob Gordon “Bir çok insan turizm broşürlerinden veya Rus romanlarından Arbat sokağını okur. Bu yüzden oraya ilgi göstermeleri anlaşılır bir şey. Ama aslında tam bir şişirilmiş turist tuzağıdır. Sıradan ve pahalı kafe ve restoranlardan ibarettir. Elbette Moskova’da görülmeye değer turistik şeyler var. Benim tavsiyem Moskovalı biriyle arkadaş olmanız ve ondan sizi gezdirmesini istemenizdir.”

En turistik bölgelerden uzak durun ve şehri bir Moskovalını gözüyle görmeye çalışın.


2. Moskova’da tek bir mevsimin, kışın hüküm sürdüğünü sanmak.

Bir Rus arkadaşım bir zamanlar bana Rusya hakkında doğru olan üç klişe olduğunu söylemişti: İnsanlar votka içer, gerçekten ayılar vardır ve soğuktur. Ama her zaman soğuk değildir. Ne var ki bazı turistler bu gerçeği yok sayar.

İtalyan Dileta Ceruti “Italyanlar her zaman çok soğuk olduğunu düşünerek, yazın bile tişört yerine palto ve kazak getirir” diyor.

Ancak, Rusya’nın sert kışının yan etkilerine hazırlıksız gelenler de var. İngiliz Louise Whitworth, bazı turistlerin kışın giydikleri çok güzel ayakkabıların buza dökülen tuz nedeniyle tamamen parçalandığını söylüyor.

Moskova’ya gelmeden hava durumuna bakmayı unutmayın, başka yerlerde olduğu gibi Moskova’da da hava değişkendir.

3. Fazla kuralcı davranmak.

Bazı insanlar büyük şehirlerde oryantasyonunu kaybeder ve açık söylemek gerekirse Moskova büyük bir şehirdir. Ama şehrin merkezi aslında o kadar da büyük değildir.

İngiliz Alastair Gill’e göre, insanlar merkezi metro istasyonlarının ne kadar yakın olduğunu fark etmiyor. Bu nedenle de yürüyerek daha hızlı gidebilecekleri halde, tren değiştirerek vakit kaybediyor.

Yani hareketsiz kalmayın ve seyahatinizin kontrolünü elinize alın.

Mobil uygulamalar ve şehrin merkezindeki İngilizce tabelalar yardımıyla kendinizi sokağa atın ve Moskova’yı keşfedin.

4. Sağduyusuz davranmak.

İnsanlar bazen kendi ülkelerinin sokaklarında uyguladıkları basit yöntemlerin başka yerlerde de faydalı olabileceğini unuturlar.

Kanadalı Mic hael Deasy “En büyük hata ‘hayır’ demenin kaba, yanlış, kötü veya saldırgan bir tavır olarak algılanacağını düşünmektir” diyor.

Rusya’da turist rehberliği yapan Petr Ishkin bazı pratik ve faydalı tavsiyelerde bulunuyor:

“Hiçbir zaman bir polisin gözlerine bakmayın. Eğer bakışınızı yakalarsa, evraklarınızı kontrol eder ve muhtemelen ceza yazacak bir şey bulur. Bu, bir çok kez gezdirdiğim turistlerin başına geldi. Bir de metrodayken asla cüzdanınızı pantolonunuzun arka cebine koymayın. Eğer koyarsanız, ilk kalabalık istasyonda cüzdanınızı bir daha bulamama ihtimaliniz yüksektir”.

Moskova’dayken Moskovalı gibi davranın.

5. Geçmişte kalan klişelere inanmak.

Kimse Moskova’nın son yıllarda çok büyük değişiklikler geçirdiğini inkar edemez. Buna rağmen Rusya ile ilgili artık geçmişte kalan klişeler, hala etkisini sürdürüyor. Kendinizi bunlara kaptırmayın.

Kanadalı Joe MacInnes “Bence en büyük yanlış, buraya gelmeden önce başkalarından duyduklarınıza inanmaktır. Size yapılan tavsiyeler büyük ihtimalle 10-15 yıl öncesine aittir ve artık her şey çok değişti. Benim gördüğüm Moskova’nın bana anlatılanla hiçbir ilgisi yoktu”

Açık fikirli olun ve seyahatinizin keyfini çıkarın.

5.9.2016

Share Button