Moskova’da yılbaşı gecesi havai fişek şenliği

Yeni yıl kapıda… Bir gelin gibi süslenen Moskova, yılbaşının heyecanına şimdiden büründü bile. Moskova’da hiç değilde bir kez yılbaşını dışarıda geçirmek, muhteşem havai fişek gösterileri altında “Sovyet şampanyası” yudumlayarak yeniyıla “Merhaba” demek “olmazsa olmazlar” arasında. İlk akla gelen adres Kızıl Meydan. Ancak son yıllarda hem yoğun kalabalık, hem güvenlik nedeniyle meydana girişler sıkı denetim altında ve fiilen “imkansız” oluyor. Ama Moskova’nın hemen her büyük meydanında, semtinde muhteşem hava fişek gösterileri hazır. Adresinizi şimdiden belirleyin:

İşin ilginç yanı, bu yıl 00:00’da Kızıl Meydan ve çevresinde patlayacak havai fişeklerden sonra, asıl “şenliğin” saat 01.00’de başlayacak olması.

1 Ocak 2018’de saatler 01:00’i bulup da coşkulu kutlamalar sürerken, Moskova’da 19 parkta havai fişekler gökyüzüne fırlatılacak. Etkinlik boyunca fırlatılması planlanan fişek sayısı 100 binin üzerinde.

Moskova Park İdaresi’nden yapılan açıklamada fırlatma saati olarak 01:00’ın seçilmesine sebep olarak Kaliningrad dahil tüm ülkenin ancak 01:00’da yeni yıla girmeyi tamamlaması gösterildi. Çünkü en doğudaki Kamçatka, Moskova saati ile 31 Aralık saat 15:00’de yeni yıla girerken, en batı ucu Kaliningrad saat 01:00’de girmiş olacak. Havai fişek şenliği de, “tüm ülke yeni yıla girmeyi tamamladığı an” başlayacak. Böylece Moskova’da yılbaşı gecesi şenliği de uzanış olacak.

Gösteri için seçilen parklarda farklı tasarımlarda fişekler fırlatılacak. Yılbaşı gecesi Moskova parklarında başka etkinlikler de düzenleniyor. 22 Aralık – 14 Ocak tarihleri arasında yayılan Noel Yolculuğu (Puteşestviye v Rojdestvo) bu etkinliklerden bir tanesi. Etkinliğin ana gövdesi Tverskaya Sokağı, Kızıl Meydan, Manej ve Tverskaya Meydanı’nda gerçekleşecek.

Yılbaşı gecesi havai fişeklerin fırlatılacağı parkların listesi ise şöyle:

Gorki Park
Taganski Park
Sad Ermitaj
Sad imeni Baumana
Krasnaya Presnya Parkı
Kuzminki Parkı
Moskova’nın 850’nci yılı Parkı
Vorontsovski Parkı
Park Sadovniki
Babuşkinski Park
Lianozovski Park
Gonçarovski Park
İzmailovski Park
Sirenevıy Sad
Sokolniki
Perovski Park
Severnoye Tuşino Parkı
Park Pobedı na Poklonnoy gore
Park 50-letiye Oktyabrya.

7.12.2017

Share Button