Yollar, aptallar ve Moskova!

MELİSSA İLKEROVNA yazıyor: İstanbul’da yaşamak istiyorum dediğimde ‘Manyak mısın kızım o trafik çekilir mi’ tepkisiyle karşılaşıyorum sürekli… Neymiş şu korkunç trafik? Çoğunuz için trafik (İstanbul’dan uzak duranlardansanız) – 15-20 dakika sizin gibi sabırsız ve hızla sinirlenmeye başlayan sürücülerle yan yana yavaş yavaş ilerlemek. Antalya’da ışık kuyruğuna bile trafik muamelesi yapılıyor mesela. İstanbul gibi koca bir şehirde ise bu süre yola çıktığınız saate göre uzadıkça uzuyor. Ah o meşhur köprü trafiği yok mu!

Yıllardır İstanbul-Moskova arasında gözle görülmeyen bir yarış var. Çocukluğumdan beri çok bilmiş ses tonumla ‘İstanbul trafiği ne ki. Sen gel bir de Moskova’da yaşa’ derdim. Geçen sene Trafik Sıkışıklık Endeksi İstanbul’un birinci olduğunu açıkladı.

Aferin güzel ülkeme, burda da birinci olduk!

Eski lidere dönelim: Rusların iki derdi vardır – дураки и дороги (aptallar ve yollar).

Yol hem düzgün yapılmayan yolları hem hiç bitmeyen trafiği kapsıyor. Ne yapılıyorsa yapılsın bu sorun çözülmüyor.

Bugün birsürü toplu taşıma alternatifi olsa da trafiğe yakalanma ihtimaliniz yüzde 90. Çünkü metro bile sürekli insan kaynıyor.

Moskova’da sabah ve akşam saatlerinde şehirde kıyamet kopuyor. Yapabileceğiniz tek şey kendinize göre olabildiğince rahat bir yer bulmak. Açık bir pencerenin yanında durmaya gayret edin yoksa araçtan sırılsıklam çıkacaksınız. Eşyalarınızdan gözlerinizi ayırmayın. Kimin arkasında duracağınızı iyi seçin. Benim gibi özellikle kış aylarında ağzınıza burnunuza girmek için can atan tüylü kapşonların, kürklerin ve at kuyrukların kurbanı olmayın.

Sunulan alternatiflere bir göz atalım isterseniz: Ben tramvayları severim. Yavaş yavaş gidiyorsun, metro kadar sıcak olmuyor, belirli saatler dışında fazla kalabalık da olmuyor. Ama rayları onlar için yapılmış düşünen sürücüler yüzünden yolculuğunuz iki kat uzuyor.

Troleybüs ve otobüs arasında ikincisini tercih ederim. Troleybüslerin bağlı olduğu elektrik hatları yüzünden ya yolda kalırsınız (elektrikler kesiliyor, kablolar kopuyor) ya troleybüsün ilerlediği yolun üzerinde yolda kalanları yine o kablolar yüzünden geçemezsiniz.

Dolmuşlar (marşrutka) kurnaz şöförler sayesinde çok popüler. Adamlar şehrin bütün ara yollarını biliyor. Ayrıca sizi istediğiniz yere hızlıca ulaştırmak için trafik kurallarını çiğnemeye hazırlar. Koca yürekli, “iyi niyetli” adamlar!

Ve son olarak taksi. Yıllar geçtikçe Moskova’da korsan taksiler birer birer eksiliyor. Yandex.taksi uygulaması da hayatı kolaylaştırıyor. App’den siparişi veriyorsun, taksi anında kapında.

Sıcak ilkbahar-yaz aylarında insanlar bisiklet/paten/kaykay/motorsuz scooterları tercih ediyor. Bunlar trafiği olumlu etkiliyor mu sizce? Koca bisikletiyle metroya inen ya da otobüse giren bir genci ve yarattığı kaosu düşünün.

Neyse ki iyi haberlerim var. Bu sene birinciyi bırak ikinci bile olamadık trafik konusunda. Şampiyon Meksiko’ya (Meksika’nın başkenti) kocaman bir alkış istiyorum. İstanbul 3.cü, Moskova ise 5.ci oldu.

Bu arada bir kaç gün önce ehliyetimi aldım. Belki bir gün sürücü olarak yaşadığım hikayeleri paylaşırım Sizlerle, kim bilir!

Share Button